8кл. З.Л.22.05.2020 П.Читання.ПАРР

Матеріал до опрацювання теми
Позакласне читання
Марія Парр "Вафельне серце"
Kirjanikututvustus Вафельне серце Марія Парр, цена 75 грн., купить в Харькове — Prom ...

Прагнення робити добро іншому є засобом подолання життєвих негараздів.
                                                                                                          О. Генрі
Найбільш яскраві спалахи радості у нас, зазвичай, виникають від несподіваної іскри.
                                                                                                         
Семуель Джонс
Без благородства та доброти всі старання й надії не мають сенсу.
                                                                                                       Народна мудрість


1.  Нове знайомство

Марія Парр
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Марія Парр, 2009.
Марія Парр (норв. Maria Parr, *18 січня 1981, хутір Фіско, комуна Ванюльвен, Норвегія) – норвезька дитяча письменниця.
Творчість
Дебютувала в літературі 2005 року книжкою «Вафельне серце». Це – весела й водночас сумна розповідь про пригоди 9-річного хлопчика Трілле та його сусідки й однокласниці Лени. Лена – заводійка й непосида, що багато в чому схожа на Пеппі Довгапанчоха. Трілле ж навпаки – виважений і поміркований. Він упевнений, що Лена – його найкращий друг, але не певен, чи так само найкращим другом вважає і вона його. Удвох діти наминають смачні вафлі, бавляться у війну, виступають в ролі вуличних музикантів, вирушають зганяти овець і влаштовують Ноїв ковчег. Але одного дня все зненацька обривається.
«Вафельне серце» отримало вельми прихильні відгуки, 2011 року за цією книжкою знято багатосерійний художній фільм.
Після виходу книжки у світ П. навіть назвали «новою Астрід Ліндґрен».
2009 року вийшла друга книжка П. – «Тоня Ґліммердал», яку було удостоєно престижної норвезької літературної премії Браги в категорії «дитяча література». Головна героїня твору, рудоволоса Тоня – безстрашна, спритна і вперта. Та незважаючи на це вона часто страждає від самотності. Найкращий Тонин друг – непривітний Ґунвальд, якому 74 роки, і знають вони одне одного, як облуплених. Та чи справді це так? Коли Ґунвальд потрапляє в лікарню з переломом, Тоні відкривається його величезна таємниця, що навіки може зруйнувати затишне життя в Ґліммердалі.

П. пише новонорвезькою мовою. Товариство підтримки й розвитку новонорвезької мови «Норегс Моллаг» (Noregs Mållag) двічі присуджувало їй премію «За дитячу літературу новонорвезькою». Обидві книжки письменниці перекладено багатьма мовами.
Форма пластик "Вафельне серце", 1 шт - купити в інтернет-магазині ...Молода письменниця Марія Парр, яку вже сьогодні норвезька літературна критика порівнює зі знаменитою Астрід Ліндґрен, написала надзвичайно зворушливу, щемливо-теплу повість. У ній ідеться про пригоди двох дев’ятирічних друзів-вигадьків – хлопчика Трілле й дівчинки Лени Лід. Їм до снаги геть усе – наминати смачні вафлі у вигляді сердечка, бавитися у другу світову війну, виступати в ролі вуличних музик, щоб назбирати грошей на старечий притулок для коней, зганяти овець, шукати за оголошенням тата, влаштовувати Ноїв ковчег і ще багато чого. Проте одного дня все зненацька обривається, назавжди лишаються тільки незабутні спогади й дружба.

2.  «ВАФЕЛЬНЕ СЕРДЦЕ» СКОРОЧЕНО

У норвезькій бухті під дивною назвою Тріски-Матільди в невеликому селищі живе хлопчик, якого батьки назвали “великим” ім’ям Теобальд Родрік Даніельсен Уттергорд, але, на щастя, поки він маленький, його можна називати просто Тілле. Тілле дуже дружний з дідусем і бабусею, яку він кличе баба-тітка. А ще у Тілле є подружка однокласниця Лена Лід. На відміну від спокійного слухняного Тілле Лена суще бісеня: ніколи не сидить на місці, завжди вигадує різні витівки, то канатну дорогу, то спалювання відьом, то гру в війну з фашистами. За ці витівки Лене і її вірному Тілле сильно дістається від дорослих. Лена мріє, щоб у неї був тато.
Лене і Тілле продовжують вигадувати собі пригоди – то стануть шукати Лене тата за допомогою оголошення «візьмемо тата в хороші руки» в магазині, то поїдуть у місто грати на вулицях на флейті, щоб заробити на новий м’яч. Один раз вони задумали грати в Ноїв ковчег і стягнули в дядьків катер всю живність, яку змогли знайти в окрузі. Для Ноя, напевно, кролики і комашки в банках, курка з півнем, козел і корова значили не так вже й багато, але Тілле з Лене  були в захваті і вже чекали світового потопу, коли корова зірвалася в воду і все пішло шкереберть.
 Дорослі, як і годиться, з’являються в останню мить, ахають і охають, а потім сміються і все прощають. Але є тут і інші дорослі, які самі як діти. Дід весь час проводить в морі, харчується однією рибою, живе в підвалі і всупереч всім маминим заборонам нишком катає дітей в ящику на мопеді. А баба-тітка, його сестра, взагалі найкраща на світі жінка, єдиний її недолік в тому, що вона в’яже на спицях (хіба вона не знає, що в’язані речі просто неможливо носити?) Вона пече найсмачніші на світі вафлі – «Я сиджу тут одна з холодною вафельницею, в якій нічого не пекли вже кілька тижнів! »а одного разу вона виманила з дому всіх піратів, які робили вигляд, що тримають оборону, а ледь відчувши запах вафель з двору, самі викинули білий прапор на ручці від швабри.
Одного разу під час хвороби в маренні Лене привидиться, що тато, нарешті з’явився. Але це був доктор, якого до неї викликала мама. “Нічого, – сказала Лене, – нехай в сім’ї буде людина, яка вміє лікувати”. Мама і доктор стали дружити і закохалися один в одного. Тілле став думати, що у Лене скоро з’явиться батько. Але в житті Тілле наступають важкі часи. Помирає його улюблена бабуся, яка була дуже добра і пекла такі чудові вафельні серця. А потім Тілле дізнається, що Лене з її мамою повинна виїхати в місто. Зовсім погано стало Тілле після від’їзду подружки. Але і Лене не змогла довго без друга. Вона втекла з міста і Тілле сховав її в сараї. А потім діти стали перебиратися з сараю в будинок на горі і скотилися з гори на санках, отримавши травми. Після того, як діти одужали мама Тілле, домовившись з мамою Лене дозволила дівчинці пожити в сім’ї у Тілле, поки вона сама довчиться на курсах. Діти були щасливі, що вони знову разом.
Автор: J. G. (Джей Джи) У рубриці: світова література
Джерело: https://dovidka.biz.ua/vafelne-serdtse-skorocheno/ Довідник цікавих фактів та корисних знань © dovidka.biz.ua
3.  Робота з текстом повісті.
Ø Чому героєві-оповідачеві повісті Марії Парр «Вафельне серце» Теобальту Родрику Даніельсену Іттергарду або просто Трілле, стало сумно? (Не гостювала тітка – бабуня, ніхто не сидів на її місці за столом, ніхто не розгладжував і не згортав папери із-під різдвяних подарунків і не казав, що не гарно викидати такий красивий папір.)
Ø Чому розділ «Найсумніший день у моєму житті» психологічно й емоційно напружений? (Тому, що хлопчик дізнається про від’їзд свого кращого друга Лени і страшенно сумує, не може ніяк зарадити собі, бо він не був готовим до такої події, так як Лена не повідомила його про зміни у своєму житті. Тому це стало, як обухом по голові для хлопчика.)
Ø Які випробування випали на долю хлопця? (Трілле відтепер ні з ким ходити до школи, ні з ким гратися, сидіти біля вікна. Лена поїхала до міста закінчувати художню школу, а йому світ не милий. Кому виллєш душу? Кому розкажеш про свої переживання? З ким поділишся?)
Ø Хто прийшов на допомогу Трілле? (Найкращим товариством у житті був тепер дідусь. Він усе розумів і ні до чого не присікувався.)
Ø Згадайте твори сучасних авторів, де образ дідуся є одним із головних? (Це такі твори, як «35 кіло надії» А. Гавальди, «Буба: мертвий сезон» Б. Космовської, «Чарлі і шоколадна фабрика» Р. Дала, «Коли відпочивають янголи» М. Аромштам. Саме дідусь підставляє своє надійне плече, підтримує свого нащадка, розвиває здібності і вміння, ділиться мудрістю, завжди поруч, завжди вірить в дитину, клопочеться, бо батькам же ніколи!)
Ø Про що це свідчить? (Про вічну проблему стосунків батьків і дітей, про зайнятість і непорозуміння між поколіннями. Батьки не бачать численних підліткових проблем. Більшість батьків забуває, що «всі ми родом з дитинства». Діти відчувають себе зайвими, покинутими і часто у відповідь влаштовують рідним батькам справжнє пекло. Тому на допомогу приходить представник старшого покоління – дідусь.)
Ø Який дідусь у творі Марії Парр? (Дідусь – рятівник, казковий дідусь, бо він все може.)
Ø Що турбує читача, які проблеми порушені автором? (Є привід задуматися над сімейними цінностями. Які вони у кожного з нас?)
Ø Яку сім᾿ю зображує Марія Парр? (Типову, у ній є свої проблеми і свої радощі. Є місце для розвитку таланту дитини, для дружби і теплоти, неймовірних веселощів і ігор серед снігів!)
Ø Чи справиться герой зі смутком? (Звичайно! І допоможе йому в цьому не тільки дідусь а й сама Лена, яка повернеться, щоб і далі гратися з Тріллі і весело проводити час. Діти звернуть свій погляд на чоловіка похилого віку і на стару коняку, для якої вони захочуть організувати притулок. Яке милосердя з боку дітей. Герої рятують коней з пожежі, Лена рятує Трілле, дідусь – Лену.)
Ø Про що дізнався Трілле? (Він для Лени – найкращий друг. Вона і гадки не мала, яким щасливим щойно зробила хлопця. А що для щастя потрібно, окрім відчуття, що тебе люблять, що ти потрібен тому, хто потрібен тобі!)
Ø Як діти піклуються про дідуся? (Дідусь втратив найдорожчу людину – бабуню, яка смачно готувала. Діти зробили сюрприз, спекли для дідуся «Вафельне серце», тому він задоволено хитав головою і розмовляв лагідним голосом.)
Висновок. Вафельне серце, яке було спечене для близької і дорогої людини від щирого і люблячого серця, підводить читача до головного: турбота про іншого – справжнє благо! Навіть дитячі ігри відходять на другий план. Як бачимо, у дитячому світі є місце дорослим проблемам і вчинкам! Суть повісті – думати про інших і дарувати їм свою ЛЮБОВ.
4.  Поради фахівців:
5.  Домашнє завдання:
 - повторити вивчений матеріал,
 - підготуватись до підсумкового уроку

Комментариев нет:

Отправить комментарий